Jarek Nohavica

Poslední CDJarek byl vždy hrdý Moravan a Slovan každým coulem, k rodné Ostravě je přirostlý jako havíř ke sbíječce.  Díky svým slezským kořenům skládá i koncertuje také polsky a často rád připomene tvorbu svých zamilovaných ruských básníků s kytarou, Vladimíra Vysockého a Bulata Okudžavy.

 

Rozhodnutí Miloše Zemana udělit Státní vyznamenání právě Nohavicovi vnímám velmi osobně, jako by prezident vyznamenal nás všechny, kteří jsme na Jarka kdysi jezdili po tehdejší ČSSR a viseli mu na rtech, když si dovolil zpívat veřejně takové věci, na které bylo tehdy nebezpečné byť jen pomyslet.
To on nám ukázal, že protestovat je možné a správné! On pomáhal utvářet náš pravdivý pohled na totalitu a jeho odvaha a sebevědomí nás nabíjely a dávali nám sílu vydržet v absurditě reálného socialismu.

Nikdy bych si nebyl pomyslel, že mne může státní ceremonie tolik potěšit a rozhodně si nenechám kazit radost méněcenými intrikujícími závistivci, kteří Jarkovi nesahají ani po opasek! Oni naše charaktery neformovali …


Jarku, dík, žes to vzal !!

Stáhnout
PŮLNOČNÍ TROLEJBUS
Jaromír Nohavica, 2012